Klatovská ODS

Společně pro Klatovy

Hrob Václava Matěje Krameria na Olšanských hřbitovech opraven

                Psal se červenec loňského roku. Mediálním světem proběhla informace, že Správa pražských hřbitovů spustila projekt adopce hrobů slavných osobností, o které se nikdo nestará. Po otevření příslušných internetových stránek jsem mezi záplavou jiných nalezl i hrob Václava Matěje Krameria na Olšanských hřbitovech. V hlavě mi okamžitě naskočilo, že to přece nelze takto nechat. Jeden z nejslavnějších klatovských rodáků a absolventů proslaveného jezuitského gymnázia by měl mít důstojné místo posledního odpočinku.

                Rok se s rokem sešel a ve středu 20. srpna 2014 byl opravený hrob včetně informační tabulky „předán“ za účasti klatovského starosty Rudolfa Salvetra široké veřejnosti. Pietní místo v nejstarší části hřbitova tak důstojně připomíná, že zde leží osobnost, která na přelomu 18. a 19. století výrazně ovlivnila dějiny českého jazyka a novinařiny. Město Klatovy spolu se svými obyvateli se tak nemusí stydět, v jakých podmínkách Kramerius odpočívá.

                A jaká byla ta roční cesta? Z mého podnětu rozhodla rada města, že se Klatovy stanou adoptivním nájemcem Krameriova hrobu na příštích 10 let a budou o něj pečovat. Zároveň se město finančně podílelo na zásadní opravě a restaurování hrobu. O výsledku se při svých cestách do Prahy může každý přesvědčit.

                Pozitivních zpráv není nikdy dost. A je moc dobré vědět, že na své slavné rodáky nezapomínáme.

 

Lukáš Kopecký

 

Foto: autor

Hrob Václava Matěje Krameria na Olšanských hřbitovech opraven Hrob Václava Matěje Krameria na Olšanských hřbitovech opraven Hrob Václava Matěje Krameria na Olšanských hřbitovech opraven Hrob Václava Matěje Krameria na Olšanských hřbitovech opraven Hrob Václava Matěje Krameria na Olšanských hřbitovech opraven Hrob Václava Matěje Krameria na Olšanských hřbitovech opraven Hrob Václava Matěje Krameria na Olšanských hřbitovech opraven Hrob Václava Matěje Krameria na Olšanských hřbitovech opraven
Budoucnost začíná
doma.